leden 2006

Vážení příznivci,

Začátek roku je vždy důvodem ke zpětnému pohledu na uplynulé období, a my jsme spokojeni a rádi, že našich aktivit bylo více než jsme původně plánovali. Nejvíce nás těší vznik a úspěšný start časopisu Vegetarián & Vegan, protože takový časopis zde skutečně chyběl. Přednáškami pro veřejnost jsme oslovili stovky lidí, mediální činností – v rozhlase, v televizi, v novinách a v časopisech jsou to dokonce statisíce, které jsme informovali o vegetariánství a veganství. Těší nás i stálý růst počtu členů. Vaše aktivity a členské příspěvky totiž velmi pomohou naší práci. Zde je třeba dodat, že rozpočet je určen výhradně na tisk materiálů, pořádání akcí apod., protože my sami vše děláme zdarma a ve svém volném čase. Vaše podpora je tak stoprocentně využita pouze na propagaci vegetariánství a veganství. Pokud ještě nejste členy, nyní je ideální příležitost k zaslání přihlášky (stačí emailem) a zaplacení příspěvků na rok 2006. Pro členy budou v letošním roce další výhody – kromě zasílání časopisu Vegetarián & Vegan, nových materiálů a samolepek jsou to i slevy na naše různé akce (Vegetariánský den) apod.


Přednáška v Praze

30. ledna bude Jan Šťastný přednášet v Praze na Letné, od 19. hodin v Info Café na Letné, (Sochařská 6, Praha 7, nejbližší zastávka tramvaje č. 1, 25, 26, 15, 8 „Letenské náměstí“). Téma přednášky bude historie vegetariánství a ochrany zvířat (české i světové dějiny), ale rozšířená navíc o souvislosti vegetariánského hnutí a boje za práva zvířat. Můžete zde zakoupit naše materiály a setkat se s námi.


Další přednáška České vegetariánské společnosti se plánuje v Plzni rovněž koncem ledna. Pokud vše vyjde, bude spojena s promítáním dokumentu o škodlivosti fast foodu Super Size Me (o tomto dokumentu jsme psali v minulém čísle V&V). Dáme vám včas vědět.


Článek v časopise Zdraví

V časopise Zdraví (12/05) je článek zabývající se tím, zda děti musí jíst maso, MUDr. Zbyněk Luňáček do něj přispěl obhajobou vegetariánské a veganské stravy. Výsledný článek zpracovaný redaktorkou sice není zcela ideální (redaktorka zde píše i o prof. Allenové, která prý tvrdí že vegetariánství škodí – o této fámě jsme psali v časopise Vegetarián & Vegan č. 2/2005, včetně vyjádření prof. Allenové), ale dostali jsme v něm prostor k vyjádření, což nebývá pravidlem, i když je to nyní již častější. Mohli jsme tedy bránit stravování bez utrpení zvířat.


Článek v časopise Meduňka

Časopis Meduňka, věnovaný zdraví převzal do čísla 1/2006 rozhovor z našeho časopisu Vegetarián & Vegan o vegetariánské školce v Praze a její zakladatelce paní Braunové (kterou jsme na Vegetariánském dni ocenili za vznik školky titulem Vegetarián roku 2005). Je trochu rozšířen a s novými fotografiemi. Meduňka má kolem 30 tisíc čtenářů a jsme tedy rádi, že se nám daří spolupráce, díky které opět rozšiřujeme cílovou skupinu pro myšlenky vegetariánství a veganství. Časopis můžete koupit v trafikách a obchodech se zdravou výživou.


O vegetariánství v rádiu

Pořad Českého rozhlasu o historii českého vegetariánství, v němž hovořil Jan Šťastný z České vegetariánské společnosti, se v prosinci vysílal v několika reprízách. Pokud jste jej neslyšeli, můžete si jej poslechnout v archivu.


Prosincová přednáška v Praze

Nad očekávání velká byla návštěvnost přednášky Ing. Richarda J. Bartáka, CSc. v pondělí 19. 12. 2005 v Info Café na Letné. Kavárna byla zcela plná, podle ohlasů se program přednášky, promítání dokumentu Pravda o mase i diskuse velmi povedly.

Citát jednoho ohlasu (z dopisu Ing. Bartákovi):
„V pondělí jsem navštívil Vaši přednášku v Infocafé „Krtkova kolona“. Chtěl bych Vám za ni moc poděkovat. Pomalu ale jistě se k vegetariánství dostávám a Vaše přednáška mne posunula zas o kus dal. Strašně mně těší, že jste ve svém věku ještě takto aktivní a přeji Vám,, aby Vám to ještě dlouho vydrželo….“ Petr S.


Předvánoční akce proti utrpení kaprů

Nechceme jen nečinně přihlížet utrpení zvířat a pouze o něm psát. Proto jsme se 19. prosince odpoledne podíleli na velké akci Ochránců hospodářských zvířat a Svobody zvířat proti prodeji a zabíjení vánočních kaprů. Pro co největší účinek byl zvolen velmi zajímavý způsob protestu. Na náměstí I.P.Pavlova vznikl fiktivní stánek „Prodej vánočních psů“, stejný jako mají prodejci kaprů, s váhou, pultem, noži apod. Pro zvýšení věrohodnosti zde byla ochutnávka „psího sádla“ (veganské pomazánky), porcování „psího masa“ – (seitan obarvený potravinářským barvivem) a další rekvizity. Náš člen zde měl své dva psy a ztvárnil roli řezníka, který psy občas vzal na pult, vážil je apod.

Zájem kolemjdoucích byl obrovský – místo je velkým pražským dopravním uzlem. Pokud přišli chodci blíž, dostali letáky proti týrání a zabíjení kaprů a shlédli i výstavu fotografií porovnávající utrpení psů v Asii chovaných na maso s utrpením kaprů. To je snad přivedlo k přemýšlení, proč jedno lidé nazývají barbarstvím a druhé vánoční tradicí. Podle reakcí návštěvníků je zřejmé, že mnoho z nich se zamyslelo, ptali se i na vegetariánství, brali si informační materiály.

Mediální dopad všechny překvapil, dostat akci na ochranu zvířat na titulní strany novin i do televizních zpráv se málokdy povede. Díky spolupráci členů Ochránců hospodářských zvířat, Svobody zvířat a České vegetariánské společnosti se tisíce lidí mohly zamyslet nad svým stravováním a svým vztahem ke zvířatům.

Článek a video z akce naleznete například zde:


Česká vegetariánská společnost v knihkupectvích

Od prosince je ve větších knihkupectvích vyvěšen velký plakát k Vegetariánské kuchařce, která od nás dostala titul Vegetariánská kniha roku 2005, na plakátě je i toto naše ocenění a diplom, který nakladatelství dostalo i naše logo. Jsme velice potěšeni, že nakladatelství Euromedia/Ikar si této ceny váží a přispívá i tímto způsobem k propagaci vegetariánství.


Nové samolepky

Členové již dostali ve vánočních dopisech nové samolepky. Jsou ideální pro každodenní propagaci vegetariánství, můžete je mít na sešitech či tašce, studenti je mohou vylepit ve škole na nástěnky apod. Pokud máte zájem o větší množství, kontaktujte nás.


Do nového roku vše nejlepší přejí

Ing. Richard J. Barták CSc. , MUDr. Zbyněk Luňáček, RNDr. Petr Blahut, Ing. Josef Machytka, Jan Šťastný a Rostislav Siksta.

Česká vegetariánská společnost
www.vegspol.cz
www.vegetarian-vegan.cz
P.O.Box. 23
Praha 011
118 00

Reklama

VEG 1 - tablety s B12 - perfektní pro vegany a vegetariány!
Nesmyslné antikampaně
Veganská strava je zdravá a bezpečná i pro malé děti - zneužití případu úmrtí dětěte ke kritice veganství

I děti mohou být vegany - výhrady k reportáži ČT

Vegetariánství škodí dětem? - shrnutí kausy hrůzostrašných článků v českém tisku
Naši sponzoři
Doporučujeme !
Internetová verze filmu "Vykořisťování Země" s českými titulky - jak konzumace masa škodí planetě Zemi, komentář čte sir Paul McCartney.
Nepřehlédněte
Nabízíme

Důvody proč
být vegetariány
Pravda o mase

filmy americké organizace PeTA s českými titulky na CD-ROM
Reklama
Nejčtenější články

Neexistuji vhodna data!

Tento web je vytvořen v phpRS