Milí příznivci, členky a členové, 
zasíláme Vám přehled novinek za uplynulý měsíc. Obsahuje pozvánky na několik zajímavých akcí, přehled tisku a další informace. Novinky za minulý měsíc naleznete na  našem webu vegspol.cz
(Pokud se vam nezobrazuji spravne ceske znaky, naleznete cely email v priloze)
 
Pozvánka: „Veggie Pride“ 16.5. v Praze
První ročník velkého pochodu a informační akce na podporu vegetariánství a veganství se uskuteční v centru Prahy v sobotu 16. května na Palackého náměstí od 13 hodin. Na místě budou i infostánky organizací propagujících vegetariánství a práva zvířat, ochutnávky jídel a nebude zde chybět ani Česká vegetariánská společnost.
Součástí akce jsou i aktivity pro vegetariánské rodiče a děti. Večer pak proběhne přednáška o vegetariánství a veganství. Podobné akce se budou konat i v jiných městech v Evropě. Přijďte podpořit myšlenku vegetariánství, veganství a ochrany zvířat! Více informací naleznete zde http://www.veggiepride.xf.cz/ a http://families.veggiepride.org/index.php/category/%C4%8Cesky
 
Pozvánka: Přednáška na veletrhu Biostyl
Mgr. Jan Šťastný bude mít v neděli 24.5. od 10 do 10:50 přednášku na téma Děti a alternativní stravování. Zaměřena bude především na možnosti vegetariánského a veganského stravování dětí a potravinové alergie dětí a komplikace, kterým musí rodiče čelit ve školách, školkách apod. Veletrh Biostyl je největším veletrhem zdravé výživy a životního stylu a koná se na pražském Výstavišti. Přednáška proběhne  
v pravém křídle Průmyslového paláce, sál S3 Eco-Bio. Více informací na www.biostyl.cz
 
Bartákův hrnec – putovní cena pro nejlepšího ekologického zemědělce v loňském roce.
 Za rok 2008 ji získal ekologický pěstitel jablek Ing. Bedřich Plíšek. Bartákův Hrnec bude předán  p. Plíškovi v jeho ekologickém libosadu ve Vinici u Hořic v Podkrkonoší v sobotu dne 30. května. Akce začíná v 10 hodin a bude doprovozena i odborným výkladem, možností nákupu bioproduktů apod
 
Přednáška na Dni Země na Toulcově dvoře
Jan Šťastný přednášel 25. 4. na akci Den Země pořádané Toulcovým dvorem. Tématem přednášky byly „Vlivy stravování na životní prostředí“, tedy to, jak různé druhy stravy ovlivňují svět. Proběhla zde i přednáška Bc. Barbory Večlové o netestované kosmetice.
 
Mediální práce
Opět se objevily  některé články údajně dokazující,  že vegetariáni častěji trpí anorexií a bulimií. Pochopitelně jsme si zjistili zdroj informace – studii zveřejněnou v časopise Journal of American Dietetic Association a podrobně ji prostudovali. Skutečnost je opět poněkud jiná. Podobně jako kauzy, o kterých jsme informovali minule, došlo ke zkreslení různými nátlakovými skupinami a některými médii.
Web Idnes.cz do sekce Zdraví připravuje na tento týden článek na toto téma a byli jsme osloveni se žádostí o vyjádření. Snažili jsme se maximálně korigovat zkreslený výklad o údajném průzkumu.
Jde o to, že jediné co z průzkumu vyplývá je to, že údajní „vegetariáni“ zmínění ve studii jedí ryby a kuřata a dále, že osoby, které trpí poruchami příjmu potravy se často vymlouvají na vegetariánství, aby nemusely jíst. Pro stále častější bulvární styl některých médií je to ale možnost jak publikovat články s názvy „Vegetariánství vede k anorexii“.
 
Článek v časopise Maminka
Podle dubnového čísla časopisu Maminka je „vegetariánství dětí podle odborníků „hřích“ na nevinném“. Tato stupidita v článku Pavly Millerové o výživě dětí na straně 32 je výstižně dokreslena reklamou na „zdravé“ snídaňové cereálie od Nestlé( s textem Mami díky, že mi dáváš to nejlepší), které obsahují 35 gramů cukru ve 100 gramech výrobku. Dali byste dítěti k snídani na talíř 8 kostek cukru? Potom by jistě mělo „dostatek energie pro své dopolední skotačení“, jak uvádí reklama. Proti článku jsme se pochopitelně ohradili a žádáme vysvětlení a doložení toho, kteří odborníci tvrdí tyto nesmysly.. Ozvěte se redakci také! Email na šéfredaktorku je behinova@mf.cz .
 
Pozitivní článek v časopise ČiliChilli
Pěkný článek o vegetariánství se naopak objevil v zákaznickém časopise společnosti Vodafone. Jde o číslo 4/2009 a k dispozici je v prodejnách Vodafone i na webu http://www.cilichili.cz/file/u/archiv/cilichili-c53-04-2009.pdf
 
Evropský parlament zakázal dovoz a prodej produktů z tuleňů.
Europoslanci schválili nařízení zakazující prodej výrobků z tuleňů, kteří jsou obvykle masakrování zejména v Kanadě. Je to velká rána pro celý tuleňářský průmysl, protože Evropa patří mezi největší trh s těmito výrobky. Zákaz se týká nejen kožešin, ale i všech dalších produktů, jako jsou farmaceutické a potravinové doplňky z tuleního tuku (s omega 3 mastnými kyselinami) apod. Tyto produkty budou v EU ilegálním zbožím. www.protisrsti.cz
 
Projekt „Ochrana spotřebitele“
Úspěšně pokračuje projekt na ochranu spotřebitelů. Konkrétní výsledky porušování předpisů a klamavých označení zveřejníme brzy.
Děkujeme všem, kdo nám pomáhají upozorňovat na problematické produkty! Pište nám na veg@vegspol.cz
 
Hledáme další dobrovolníky na pomoc s prosazováním práv vegetariánů, veganů a alergiků. Pokud se chcete zapojit do projektu, kontaktujte nás na naší emailové adrese veg@vegspol.cz
Potřebujeme zejména pomoc s dokumentací produktů či zaslání vaší komunikace s výrobci a dotazy jim položené a jejich odpovědi. Pište nám o produktech a firmách, které podle vašeho názoru nekorektně označují potraviny a klamou spotřebitele!
 
 
Přednášky a školní projekty.
Připravujete ve škole referát či odbornou práci o vegetariánství a veganství nebo o ochraně zvířat? Napište si o naše materiály nebo pomoc!
Chtěli byste ve vašem městě, škole, čajovně nebo jinde uspořádat přednášku o vegetariánství a veganství? Nabízíme vám pomoc a přednášky na různá témata. Ozvěte se včas.
Nezapomeňte si také psát o samolepky. Informace o nich naleznete na webu www.vegspol.cz
 
 
Hájíme vaše zájmy. Není teď vhodná doba stát se členem nebo podpořit naši činnost? Prosíme také členy, aby nezapomněli uhradit členské příspěvky na letošní rok.
Pokud se stěhujete, sdělte nám novou adresu! Totéž platí i pro změny e-mailových adres. Nedostali jste potvrzení přihlášky, platby nebo se vyskytl jiný problém? Napište nám!
S přáním pěkného dne
Česká vegetariánská společnost
veg@vegspol.cz
www.vegspol.cz
P.O.Box. 23
Praha 011
118 00
 

Reklama

VEG 1 - tablety s B12 - perfektní pro vegany a vegetariány!
Nesmyslné antikampaně
Veganská strava je zdravá a bezpečná i pro malé děti - zneužití případu úmrtí dětěte ke kritice veganství

I děti mohou být vegany - výhrady k reportáži ČT

Vegetariánství škodí dětem? - shrnutí kausy hrůzostrašných článků v českém tisku
Naši sponzoři
Doporučujeme !
Internetová verze filmu "Vykořisťování Země" s českými titulky - jak konzumace masa škodí planetě Zemi, komentář čte sir Paul McCartney.
Nepřehlédněte
Nabízíme

Důvody proč
být vegetariány
Pravda o mase

filmy americké organizace PeTA s českými titulky na CD-ROM
Reklama
Nejčtenější články

Neexistuji vhodna data!

Tento web je vytvořen v phpRS