prosinec 2006


Vážení členové a příznivci,

zasíláme vám přání krásných vánoc a šťastného roku 2007!

Členům oznamujeme, že časopis a drobné vánoční dárky v podobě brožurky se seznamem netestované kosmetiky a se samolepkami by měli dostat do svých poštovních schránek již mezi svátky. V prodeji v obchodech pak bude časopis během ledna.

Darujte členství jako dárek - tuto možnost lze také využít. Zašlete nám kontaktní údaje obdarovaného a variabilní symbol pod kterým jste zaplatili jeho členství, my jej kontaktujeme a bude dostávat časopis a další materiály.

Vánoční recepty!

Na našem webu www.vegspol.cz naleznete recepty na bezmasá vánoční jídla a další články související s těmito svátky. Pokud ještě nemáte napečeno cukroví, na webu projektu www.realita.tv naleznete videa s recepty na veganské vánoční cukroví.

Projekt www.KrvaveVanoce.cz české organizace Svoboda zvířat a polské Fundacja Viva! Akcja dla zwierząt (Akce za zvířata) obsahuje informace jak pomoci zmírnit utrpení vánočních kaprů. Jsou zde i dva skvělé videoklipy proti zabíjení kaprů, letáky k vytištění, kontakty na veterinární správu k hlášení porušování předpisů při prodeji kaprů apod.

V pátek 22.12. se v klubu Paluba v Písku koná od 16: 00 přednáška o právech zvířat a od 20:00 benefiční koncert pro projekty OtevriOci.cz a Realita.tv


Přehled tisku

V tisku se v uplynulých dnech objevilo mnoho optimistických zpráv.

V MF Dnes byly otištěny článek pod názvem Z inteligentních dětí budou vegetariáni, shrnující výsledky studie, která od roku 1970 sledovala 8 tisíc britských dětí. Ty, které měly vyšší IQ se později častěji staly vegetariány.

Lidové noviny věnovaly 29.11. 2006 celou stranu aktivitám Svobody zvířat a také aktivitám proti zabíjení vánočních kaprů.

Časopis Ekonom otiskl zajímavý článek 21.12 2006 zajímavý článek ZA vánoce zelenější o ekologii. Mimo jiné se zde uvádí, o kolik jsou nižší ekologické dopady vegetariánské stravy. "….Průměrný Čech vytvoří ekologickou stopu o velikosti 4,8 globálního hektaru. Možnostem planety ale odpovídá pouze 1,8 globálního hektaru pro jednoho pozemšťana. Globální hektary zahrnují pouze produkční plochu souše a oceánu a je jich tedy méně, než činí celková plocha Země. Na velikost ekologické stopy má vliv energie vložená do vypěstování, zpracování, zabalení a dopravu potravin i to, zda jsou rostlinného nebo živočišného původu.

Například českému vegetariánovi stačí 0,78 globálního hektaru na tunu stravy, zatímco spotřebitel, který se u nás živí i vejci, mléčnými výrobky a masem, potřebuje k vyprodukování tuny potravin 2,1 globálního hektaru. …"

Chov zvířat na potravu je pro životní prostředí horší než doprava
Nová zpráva FAO (Food and Agriculture Organisation OSN) uvádí, že větší podíl na ničení atmosféry než doprava má chov hospodářských zvířat. Je to díky emisím metanu - a hlavně oxidů dusíku, který má téměř třistakrát větší skleníkový potenciál než oxid uhličitý. Co se metanu týče, živočišná výroba má na svědomí 37 procent antropogenního (tedy s lidskou činností souvisejícího) metanu, překvapivých 65 procent oxidů dusíku. Hospodářská zvířata totiž představují již asi pětinu živé biomasy na Zemi a tento podíl dál rychle roste - na úkor jak volně žijících zvířat, tak člověka. Světová spotřeba masa se má do roku 2050 přinejmenším zdvojnásobit. K všeobecně známým způsobům jak omezit emise skleníkových plynů tak bude muset lidstvo přidat také jednak omezení živočišné výroby, jednak změnu ve výrobním cyklu - od pěstování krmení (hlavně hnojení půdy) až po nakládání s hnojem, který má na svědomí třetinu veškerého metanu vyprodukovaného živočišnou výrobou. "O zprávě informoval časopis Ekonom.

Na návštěvě v Praze byla česká olympijská vítězka z Olympijských her v Melbourne Olga Fikotová-Connollyová (74),, která je vegetariánkou. Celý rozhovor s ní naleznete zde.


S přáním krásných vánočních svátků i celého roku 2007

Ing. Richard J. Barták CSc. , MUDr. Zbyněk Luňáček, RNDr. Petr Blahut, Ing. Josef Machytka, Jan Šťastný a Rostislav Siksta.

Česká vegetariánská společnost
www.vegspol.cz
P.O.Box. 23
Praha 011
118 00

Časopis Vegetarián & Vegan
www.vegetarian-vegan.cz

Reklama

VEG 1 - tablety s B12 - perfektní pro vegany a vegetariány!
Nesmyslné antikampaně
Veganská strava je zdravá a bezpečná i pro malé děti - zneužití případu úmrtí dětěte ke kritice veganství

I děti mohou být vegany - výhrady k reportáži ČT

Vegetariánství škodí dětem? - shrnutí kausy hrůzostrašných článků v českém tisku
Naši sponzoři
Doporučujeme !
Internetová verze filmu "Vykořisťování Země" s českými titulky - jak konzumace masa škodí planetě Zemi, komentář čte sir Paul McCartney.
Nepřehlédněte
Nabízíme

Důvody proč
být vegetariány
Pravda o mase

filmy americké organizace PeTA s českými titulky na CD-ROM
Reklama
Nejčtenější články

Neexistuji vhodna data!

Tento web je vytvořen v phpRS